Bazowy Bagażnik Dachowy Taurus – Recenzja

Bagażnik bazowy zintegrowany Taurus

Podróże z dzieckiem i psem wiążą się z koniecznością przewiezienia naprawdę sporej ilości rzeczy. Brak miejsca w samochodzie to był po kilku ostatnich wyjazdach nasz największy problem. A, że lubimy podróżować autem, doszliśmy do wniosku, że czas przetestować inny bagażnik bazowy, na którym zamontujemy box i rower. W 2022 roku zakupiliśmy bagażnik bazowy Aurilis, z którego nie byliśmy zadowoleni.

W 2023 roku w marcu wyjechaliśmy do Chorwacji i chcieliśmy przetestowć inny model bagażnika. Zdecydowaliśmy się na model Taurus CarryUp Aero. O tym jak dobraliśmy bagażnik do naszego auta i  jak się sprawdził podczas ostatniej podróży do Chorwacji, opowiemy za chwilę.

Wpis powstał we współpracy z Wypożyczalnią Taurus w Poznaniu

Czym jest bagażnik bazowy?

Na początek wyjaśnimy, czym właściwie jest taki bagażnik. Bagażnikiem bazowym nazywamy przynajmniej dwie zamontowane poprzecznie do samochodu belki tworzące bazę do zamontowania np. boxów dachowych. Dzięki bagażnikom bazowym można montować wszelkiego rodzaju uchwyty służące do przewożenia sprzętu rowerowego, wodnego, nart itp.

Bagażnik dachowy Taurus

Czy istnieje bagażnik uniwersalny, który nadaje się do każdego samochodu i którym można przewozić wszystko? Niestety tak uniwersalny produkt nie istnieje. Ze względu na przeróżną wielkość i kształt samochodów stworzenie takiego bagażnika nie jest możliwe. Na niektórych modelach aut zamocowanie bagażnika bazowego w ogóle nie jest możliwe.

A z czego właściwie składa się bagażnik bazowy? Jego 3 najważniejsze elementy to zazwyczaj: belka, stopa z tworzywa, na której belka opiera się na dachu pojazdu oraz element dopasowujący zwany “kitem’. Z dwóch elementów najczęściej składają się bagażniki na relingi (belka+stopa obejmująca reling).

A same relingi pozwalają na jeden z 4 sposobów montażu bagażnika bazowego na dachu samochodu. Należą również do najbardziej popularnych rozwiązań. Inne to mocowanie między drzwiami a karoserią czy fabryczne punkty montażu (tzw. fixpoint w listwach).

Jak dobrać bagażnik bazowy do samochodu?

Wybranie odpowiedniego bagażnika na początku wydawało nam się dość skomplikowane. Po skorzystaniu z konfiguratora bagażników bazowych Taurus sprawa się wyjaśniła. Konfigurator bagażników dachowych znajduje się pod adresem https://www.taurus.info.pl/dopasuj-bagaznik

Aby znaleźć odpowiedni bagażnik, trzeba przejść przez 4 kroki. Obejmują one wybranie marki samochodu, jego roku produkcji i wskazanie modelu auta. Na koniec potrzebna jest jeszcze informacja o tym, jaki wariant modelu posiadamy. Opcji jest zazwyczaj kilka, więc trzeba zerknąć, czy na dachu samochodu są zamontowane fabryczne punkty montażu, czy nie.

Bagażnik bazowy zintegrowany Taurus

W naszym przypadku potrzebowaliśmy bagażnika bazowego do Skody Octavia IV z 2020 roku. Model 5-cio drzwiowy kombi z relingami zintegrowanymi. Do wyboru mieliśmy aż 15 zestawów pasujących do naszego auta m.in. bagażnik bazowy Taurus, Yakima, Thule czy Aurilis. Szukaliśmy solidnego produktu, który sprawdzi się na dłuższych trasach i przy większych prędkościach. Wybór padł na sprawdzenie bazowego bagażnika dachowego Taurus CarryUp Aero.

W zestawie otrzymaliśmy:

  • Belki aluminiowe o długości 120cm
  • Zestaw dopasowujący do stóp (kit)
  • Stopy do przymocowania belek (4 szt)
  • Zamek na kluczyk

Bagażnik bazowy Taurus CarryUp Aero – czy warto kupić?

Bagażnik od polskiego producenta Taurs, to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają solidnego, bezpiecznego i estetycznego modelu dobrej jakości w przystępnej cenie.

‌Belki tego modelu zostały opracowane precyzyjnie, co nieczęsto ma miejsce w przypadku tańszych modeli. Kształtem przypominają skrzydło samolotu, dlatego opór powietrza jest znacznie obniżony. Warto wiedzieć, że odpowiednia aerodynamika bagażnika bazowego przekłada się m.in. na optymalne spalanie. Jest to szczególnie widoczne na dłuższych trasach, przy autostradowych prędkościach. Belki mogą być na stałe przymocowane do auta, są odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Belki CarryUp Aero posiadają kanał montażowy, tak zwany rowek T. To najbezpieczniejszy system mocowania, dzięki któremu można bez problemu zamontować box dachowy czy uchwyt na rowery lub narty.

Bagażnik Bazowy Taurus na dach

„Kit”, który jest niezbędny do zamontowania bagażnika bazowego, musi być dobrany do konkretnego modelu auta. Dzięki niemu nawet gdy wymienimy samochód na inny, możemy nadal korzystać z dotychczasowego bagażnika bazowego przez kolejne lata.

Kolejny element składowy zestawu to stopy Taurus CarryUp, które są dedykowane samochodom z wszystkimi systemami mocowań. Są one elementem łączącym belki z zestawem dopasowującym dobranym do danego modelu auta.

Wszystkie wymienione komponenty tworzą bazę, która łączy box czy uchwyt na rowery lub narty z naszym samochodem.

Jak bagażnik bazowy Taurus CarryUp Aero wypada na tle innych modeli?

W zeszłym roku kupiliśmy bagażnik bazowy Aurilis, który należy do bardziej budżetowych produktów. Nie mieliśmy takiej wiedzy jak dziś i nie zauważyliśmy wielu minusów tego modelu, ale jednym z najistotniejszych były dźwięki słyszalne przy prędkościach powyżej 100km/h. Wyraźnie dało się usłyszeć pisk, który nasilał się przy większym wietrze. Przy dłuższych podróżach było to dość uciążliwe dla wszystkich pasażerów.

Podczas ostatniego wyjazdu do Chorwacji korzystaliśmy już z modelu Taurus CarryUp Aero. Obawialiśmy się, że dziwne dźwięki znowu będą nam uprzykrzać wyjazd. Jak się okazało po wielu godzinach jazdy nie słyszeliśmy niczego takiego. Sprawdziliśmy nawet przy maksymalnej dozwolonej prędkości z jaką można podróżować mając na dachu bagażnik – 130km/h. Nie było słychać żadnych dźwięków, pisków itp. To dla nas ogromna zaleta, dlatego oprócz solidnego wykonania i materiałów najbardziej doceniamy właśnie jego cichą pracę.

Podsumowanie

Bagażnik bazowy Taurus CarryUp Aero to solidny model wykonany z dobrej jakości materiałów. Można na nim bezpiecznie zamocować box lub uchwyt na rowery lub narty. Nawet jeśli z czasem wymienimy auto, bagażnik z dużym prawdopodobieństwem będzie mógł być nadal używany. Wystarczy wymiana samego kit-u. Model CarryUp Aero dobrze spisuje się podczas dłuższych podróży. Dużym plusem jest to, że jest cichy i nie wydaje żadnych pisków ani innych uprzykrzających jazdę dźwięków nawet przy większych prędkościach.

udostępnij ten post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostańmy Przyjaciółmi