Jazda na rowerze to dla nas jedna z najprzyjemniejszych form aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Chcąc ruszyć w trasę wraz z dzieckiem, musieliśmy zaopatrzyć się w fotelik rowerowy. To niezbędne wyposażenie zapewniające maluchowi bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy. Jaki fotelik rowerowy dla dziecka warto wybrać?
Przygotowaliśmy ranking ciekawych modeli z różnych półek cenowych. Dzielimy się własnymi spostrzeżeniami i zdradzamy jaki fotelik u nas sprawdza się najlepiej. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Ci wybrać najlepszy fotelik rowerowy dla malucha.
Ranking – nasz wybór 5 najlepszych fotelików rowerowych
- Fotelik Hamax Siesta
- Fotelik Thule RideAlong
- Fotelik Hamax Kiss
- Fotelik Kross Guppy
- Fotelik Hamax Buddy
Fotelik rowerowy Hamax Siesta
Fotelik norweskiej firmy Hamax model Siesta, który my wybraliśmy. Dopuszczalna waga dziecka wynosi tutaj wynosi 22 kg, ponieważ jest to model montowany do ramy roweru. Fotelik doceniamy za ergonomiczny kształt oparcia. Wnęka pozwala na wygodną jazdę dziecka w kasku. 3 punktowe regulowane szelki wraz z dodatkową sprzączką na piersi ułatwiają przypięcie malucha nawet jedną ręką. Jednocześnie sprzączki uniemożliwiają samodzielne odpięcie pasów przez dziecko. Regulowane podnóżki można dopasować do wymiarów małego podróżnika, dzięki czemu fotelik „rośnie” wraz z nim. Fotelik jest łatwy w montażu. Prawidłowe zainstalowanie go na rowerze nawet przez niedoświadczonych użytkowników zajmie kilka chwil. Dzięki mocowaniu do rury podsiodłowej zapewnia amortyzację w trakcie jazdy.
Jak na skandynawską firmę przystało, prezentuje wysoką jakość wykonania. Model Siesta to bezpieczny fotelik wyposażony w odblaski dla lepszej widoczności. Posiada również regulowane oparcie. Można je odchylać nawet o 20 stopni. To udogodnienie, które nie było dla nas szczególnie przydatne. Przypominamy, że dziecko nie powinno spać w trakcie jazdy w foteliku. Tak naprawdę funkcja spania może być przydatna jedynie gdy maluch zdrzemnie się w czasie postoju.
Fotelik rowerowy Thule RideAlong
Fotelik rowerowy Thule RideAlong to jedno z lepszych rozwiązań na rynku dla rodziców, którzy chcą przewozić swoje dzieci na rowerze w sposób bezpieczny i komfortowy. Zaletą tego modelu jest łatwość montażu i demontażu. Wystarczy kilka prostych kroków, aby zamontować fotelik na ramie roweru. Fotelik posiada bardzo wygodny dla dziecka kształt, z miękkim siedziskiem i ochraniaczami na ręce, co zapewnia maluchowi dodatkową ochronę podczas oparcia roweru o ścianę.
Oparcie fotelika jest regulowane tak samo jak pasy bezpieczeństwa. Naszym zdaniem wygięcie siedziska nie jest aż tak komfortowe jak w przypadku modelu Hamax Siesta. Fotelik Thule RideAlong to również produkt o wysokiej jakości wykonania, co gwarantuje długotrwałe użytkowanie i bezpieczeństwo podczas jazdy. Brak mu funkcji regulowania umiejscowienia zapięcia pasów, co akurat dla nas jest niewielkim minusem. Fotelik można zabezpieczyć przed kradzieżą zamykając go na kluczyk.
Fotelik rowerowy Hamax Kiss
Kolejna propozycja znanej i cenionej marki Hamax. Można w nim przewozić maluchy ważące maksymalnie 22 kg. Fotelik jest mocowany do ramy, co zapewnia lepszą amortyzację w trakcie jazdy. Regulowane podpórki i pasy pozwalają dopasować fotelik do wzrostu malucha. Wyższe podparcie umożliwia jazdę dziecka w kasku. Montaż i demontaż to łatwa sprawa dzięki systemowi Hamax Safety.
Zaletą fotelików tej firmy jest możliwość dokupienia dodatkowej kostki pozwalającej szybko przepinać fotelik pomiędzy jednym a drugim rowerem rodzica. Opcja przydatna np. rodzicom dowożącym dziecko rowerem do przedszkola. Pomocna jest także dodatkowa kostka umożliwiająca zabezpieczenie fotelika przed kradzieżą. W odróżnieniu od modelu Siesta fotelik również nie posiada regulacji miejsca przypięcia pasów i nie pozwala również na regulację oparcia.
Fotelik rowerowy Kross Guppy
Fotelik dziecięcy Guppy prezentuje korzystny stosunek ceny do jakości. Staranne wykonanie i rozsądna cena zdecydowały o umieszczeniu tego produktu w naszym rankingu. Fotelik mocowany jest do ramy, co oznacza łagodniejsze wstrząsy podczas jazdy po nierównym podłożu. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa to spora zaleta tego modelu. Gwarantują bezpieczną i stabilną pozycję dziecka w czasie jazdy. Fotelik posiada dość ograniczone wyżłobienie na kask i niewielką wyściółkę co oznacza, że jest godną uwagi propozycją, ale dla mniejszych dzieci. Można w nim przewozić maluchy ważące od 9 do 22 kg. Fotelik posiada regulowane podpórki na stopy pozwalające dopasować ich pozycję do wysokości dziecka. Dostępny również w jasnym, beżowym kolorze.
Fotelik rowerowy Hamax Buddy
Fotelik dla dziecka tylny Hamax Buddy to dość okrojona wersja w porównaniu np. do modelu Siesta. Ograniczone funkcjonalności przekładają się na niższą cenę fotelika. Dla wielu rodziców może okazać się jednak produktem spełniającym oczekiwania. Model Buggy posiada standardowe wyposażenie w postaci trzypunktowych pasów bezpieczeństwa i regulowanych podnóżków. Umożliwia przewożenie dziecka na rowerze o maksymalnym obciążeniu 22 kg.
Fotelik posiada ergonomiczne wygięcie oparcia na kask. Nie jest wyposażony w regulację oparcia czy też dolnego umiejscowienia pasów bezpieczeństwa. Jakość fotelika tak jak w przypadku innych produktów tej marki nie pozostawia wątpliwości. Wysokiej jakości materiały i solidne wykonanie zapewnią dziecku bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Model polecamy szczególnie starszym dzieciom oraz rodzicom, którzy szukają fotelika rowerowego na krótsze przejażdżki.
Co musisz zrobić, przed kupnem fotelika rowerowego dla dziecka?
Decydując się na montaż fotelika rowerowego, koniecznie sprawdź, czy Twój rower jest w pełni sprawny i posiada wszelkie elementy zapewniające bezpieczeństwo Tobie i dziecku. Najlepiej jeśli rower posiada solidną ramę, ewentualnie bagażnik rowerowy, ale nie jest on niezbędnym wyposażeniem. Dostępne są modele mocowane do ramy roweru. Nie obejdzie się za to bez sprawnych świateł i hamulców. Warto wiedzieć, że przewożenie dziecka w foteliku czasami zmienia środek ciężkości, przez co jazda na rowerze z zachowaniem równowagi wymaga trochę wprawy. Ułatwić to zadanie mogą np. szersze opony, które zapewnią więcej stabilności w czasie jazdy.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem fotelika rowerowego dla dziecka?
Bezpieczeństwo: Wybierz fotelik rowerowy zgodny z normą bezpieczeństwa EN 14344, co oznacza, że został on przetestowany i spełnia określone standardy. Upewnij się, czy posiada minimum trzypunktowe, a najlepiej pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i zapięcie uniemożliwiające odpięcie pasów przez dziecko.
Waga i rozmiar dziecka: Sprawdź, czy fotelik jest odpowiedni dla wieku i wagi Twojego dziecka, oraz czy ma odpowiedni rozmiar, aby zapewnić mu wygodne i bezpieczne siedzenie.
Montaż: Upewnij się, że fotelik można łatwo zamontować na Twoim rowerze. Przyda się informacja o średnicy i kształcie rury podsiodłowej roweru.
Wygoda: Wybierz fotelik, który zapewni wygodne i ergonomiczne siedzenie. Powinien posiadać regulowane pasy i podnóżki, aby dostosować je do wzrostu dziecka. Maluch przewożony na rowerze musi mieć na głowie kask. Sprawdź, czy fotelik posiada odpowiednio wygięte siedzisko, aby dziecko mogło swobodnie podeprzeć głowę.
Jaki fotelik rowerowy jest lepszy: przedni czy tylni?
Fotelik rowerowy przedni najczęściej wybierają rodzice młodszych dzieci. To dobre rozwiązanie pozwalające na lepszy kontakt z maluchem w trakcie jazdy. Zdecydowanie nie jest to propozycja dla każdego. Starsze dzieci znacznie lepiej przewozić za sobą. Umiejscowienie fotelika w tylnej części roweru pozwala na większą precyzję ruchów, a także lepszą kontrolę skrętów.
Według prawa przewożenie dziecka w foteliku na rower jest konieczne do momentu ukończenia przez nie 7 roku życia (art. 33 ust. 2 UPoRD). Producenci fotelików często nie podają jednak wieku a maksymalną wagę dziecka. Informacja ta jest bardzo istotna i z myślą o bezpieczeństwie naszej pociechy należy jej bezwzględnie przestrzegać.
Przednie foteliki rowerowe posiadają ograniczenie do 15 kg. Z kolei modele montowane z tyłu dopuszczają obciążenie do 22 kg. Jak w takim razie przewozić starsze dzieci? Do tego służą np. krzesełka na rower montowane również z tyłu roweru. Ich maksymalne obciążenie wynosi 35 kg.
Zalety i wady fotelika na przód
W czasie jazdy mamy lepszy kontakt z dzieckiem, możemy zaobserwować kiedy zaśnie lub gdy coś się dzieje. Dziecko ma możliwość obserwowania otaczającego świata i drogi przed sobą, przez co przejażdżka może być jeszcze ciekawsza. Rodzic ma również poczucie większej stabilności, choć w wielu przypadkach jest to indywidualna kwestia.
Wadą tych fotelików na rower dla dziecka jest konieczność wystawiania malucha na wiatr czy zderzenia z owadami. Niedogodność ta może być zniwelowana za pomocą specjalnej, transparentnej szybki montowanej do roweru. Obecność dziecka z przodu oznacza mniej swobody i lekki dyskomfort prowadzenia kierownicy. Fotelik przedni jest przeznaczony dla dzieci ważących maksymalnie 15kg, dlatego będzie służył krócej.
Zalety i wady fotelika na tył
Fotelik montowany na ramie to coraz popularniejsze rozwiązanie. To wygodna opcja szczególnie dla młodszego dziecka, ponieważ amortyzuje wyboje na drodze. Dzięki tzw. szybkozłączkom lub pałąkom przyczepionym do ramy pod siodełkiem, możesz szybko zamontować i zdemontować fotelik. W tym przypadku producenci ograniczają często maksymalną wagę dziecka do 22 kg.
Foteliki mocowane do bagażnika nieco gorzej sprawdzają się na wyboistych drogach. Ich konstrukcja nie pozwala na solidną amortyzację. Jego atutem jest przede wszystkim możliwość przewożenia starszych dzieci, które ważą maksymalnie 35 kg. To duża zaleta umożliwiająca dłuższe korzystanie z fotelika, ponieważ dziecko z niego nie wyrośnie zbyt szybko.
W jakim wieku dziecko może zacząć podróżować w foteliku rowerowym?
Nie można jednoznacznie podać wieku, w którym pierwsza przejażdżka dziecka w foteliku rowerowym będzie bezpieczna. Na ten aspekt składa się wiele czynników. Czy dziecko stabilnie siedzi? Czy potrafi utrzymać głowę. Jest wiele głosów fizjoterapeutów, aby dzieci przed drugim rokiem życia przewozić w przyczepkach rowerowych. Na początek rodzinne przejażdżki nie powinny być zbyt długie.
Tak jak wspomnieliśmy, dziecko musi posiadać umiejętność stabilnego trzymania głowy i całego ciała. Pojawiają się również głosy specjalistów dotyczące negatywnego wpływu wożenia niemowlaka w foteliku rowerowym na jego układ kostno-stawowy.
Co należy wiedzieć przed pierwszą podróżą z dzieckiem na rowerze?
O bezpieczeństwo dziecka należy również zadbać, kupując mu kask rowerowy. Nie tylko pojazd, ale i fotelik powinien być wyposażony w odblaski lub światełka. Komfort dziecka w trakcie jazdy to istotna sprawa, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by maluch był odpowiednio ułożony w foteliku. Służą do tego podnóżki, miękkie wkładki czy zagłówki, szczególnie przydatne podczas dłuższych wypraw. Najważniejszą kwestią są jednak pasy bezpieczeństwa, najlepiej te pięciopunktowe.
Warto wiedzieć, że dziecko nie powinno spać w foteliku podczas jazdy. Możliwość odchylenia dziecka w foteliku tak naprawdę sprawdza się tylko, gdy dziecko zaśnie. W takiej sytuacji należy zejść z roweru i przeprowadzić dziecko śpiące w wygodnej pozycji foteliku. My z tej opcji nigdy nie skorzystaliśmy.
Jeśli tak jak my lubisz rodzinne wyprawy w plener, koniecznie sprawdź również nasz ranking termosów obiadowych
Podsumowanie
Oferta fotelików rowerowych dla dzieci jest naprawdę spora. Część modeli jest okresowo dostępna, nawet w popularnych dyskontach. Nie polecamy jednak zaopatrywania się w przypadkowe i wątpliwej jakości modele. Często inwestując niewiele większą kwotę, możemy wyposażyć się w fotelik posiadający certyfikaty bezpieczeństwa, który posłuży nam przez dłuższy okres i będzie „rósł” razem z dzieckiem.
Rowerami podróżujemy sporo, dlatego zdecydowaliśmy się na bezkonkurencyjną dla nas markę Hamax ze względu na oferowane funkcjonalności i solidne wykonanie. Model Siesta spełnia nasze oczekiwania, a dziecko podróżuje w nim komfortowo i bezpiecznie. Bardzo przydatna jest dla nas funkcja regulacji przypięcia pasów, którą posiada niewiele modeli. Dla rodziców starszych dzieci, podróżujących rowerem okazjonalnie polecamy również fotelik Buggy od Hamax.