Kastel Stari – Środkowa Dalmacja Rodzinnie – Chorwacja

rsz_img_20230330_123616

W 2023 roku odwiedziliśmy urocze chorwackie wybrzeże, a w tym miasteczko Kastel Stari. Na miejscu spędziliśmy prawie 2 miesiące i z całą pewnością możemy polecić je jako idealne miejsce na wakacje z dziećmi.

Kastel Stari tak jak pozostałe, sąsiadujące miejscowości oferuje doskonałe warunki do rodzinnego wypoczynku – piękne plaże, błękitną wodę, promenady przyjazne spacerom z wózkami, pyszną regionalną kuchnię oraz urokliwe kawiarenki. To też doskonała baza wypadowa do odkrywania malowniczej Dalmacji.

Kaštel Stari – jak dojechać? Najlepsze opcje transportu do chorwackiego miasteczka

Kastel Stari to urokliwe miasteczko położone niedaleko Splitu, które wchodzi w skład zespołu miejscowości zwanych Kaštela. Można do niego dostać się na kilka sposobów. My wybraliśmy podróż samochodem, co było dla nas najwygodniejszą opcją. Zaplanowaliśmy dłuższy pobyt, dlatego możliwość zabrania ze sobą większej ilości rzeczy była priorytetem.

Inną opcją jest przylot samolotem, skąd do Kastel Stari jest zaledwie kilkanaście kilometrów. Lotnisko jest na południe od Splitu i pierwsze miejscowości, z którymi sąsiaduje to Kaštel Stafilic, Kaštel Novi i Kaštel Stari. Są bezpośrednie połączenia z wielu miast w Polsce, chociażby z Warszawy, Krakowa, czy Poznania, więc dostanie się tam, jest dość łatwe i szybkie.

Niezależnie od wybranego środka transportu, warto odwiedzić to piękne chorwackie miasteczko ze wspaniałymi plażami i zabudową w stylu śródziemnomorskim. Kastel Stari leży blisko innych malowniczych miejscowości m.in. Kaštel Novi i Kaštel Stafilic. Między każdą z nich można się swobodnie poruszać pieszo. Spacer odbywa się piękną nadmorską promenadą co stanowi dodatkowy atut.

Początki Kastel Stari, czyli trochę o historii

Kastel Stari to jedno z siedmiu najpopularniejszych miasteczek położonych w regionie Kaštela. Jak wskazuje sama nazwa, jest ono najstarszą miejscowością w tym urokliwym zespole nadmorskich miejscowości. Długa historia Kastel Stari sięga czasów średniowiecza i przeplata się z historią całego regionu Kašteli. To właśnie tutaj powstała pierwsza osada, która dała początek rozwojowi tego wyjątkowego miejsca na turystycznej mapie Chorwacji. Miejsce przyciąga turystów swoim zachowanym od XVIII wieku układem ulic, klimatycznym centralnym placem z porannym targiem oraz malowniczą żwirową plażą. Dzięki niedawno zbudowanej marinie nadmorskie Kastel Stari jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności.

Co zobaczyć? Czyli atrakcje Kastel Stari

To idealne miejsce na wypoczynek w śródziemnomorskim klimacie, które łączy zalety popularnego kurortu z urokiem mniej zatłoczonej miejscowości. Największą atrakcją tego miejsca naszym zdaniem zdecydowanie jest piękne położenie i kameralny klimat, którego można doświadczyć tuż przed lub zaraz po najwyższym sezonie turystycznym.

W miesiącach wiosennych i wczesnojesiennych nacieszycie się tu widokiem prawie pustej plaży i niezatłoczonej promenady. Spacery wśród starych zabudowań to sama przyjemność. Na każdym kroku możecie wstąpić do kameralnej kawiarenki czy na pyszny, lokalny obiad. 

Podsumowując, co nam udało się zobaczyć w Kastel Stari? Oto kilka najciekawszych atrakcji i zabytków, które warto odwiedzić:

  • Plaża Kastel Stari – malownicza żwirowa plaża z turkusową wodą. Dobrze utrzymana z drobnymi kamyczkami, ale specjalne buty nie są konieczne. Tuż obok znajdują się restauracja. W sezonie starsze dzieci mogą skorzystać z dmuchańców na wodzie. 
  • Promenada nadmorska – ciągnąca się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, idealna na romantyczne spacery. Śmiało, można się wybrać również z wózkiem dziecięcym. Cała trasa jest wybrukowana. 
  • Stare miasto – urokliwe wąskie uliczki i kamienice z XVIII-wiecznym układem urbanistycznym. Codziennie przemierzaliśmy jego zakamarki i ciągle odkrywaliśmy coś nowego. 🙂 
  • Targ owocowo-warzywny – odbywający się każdego ranka na głównym placu miasteczka. Fajna atrakcja szczególnie jeśli lubicie sobie coś samodzielnie upichcić z lokalnym produktów. 
  • Marina – nowo wybudowany port, otwarty w 2021 roku. Niewielkie, ale urokliwe miejsce dodające temu miejscu jeszcze więcej klimatu. 

Co zjeść w Kastel Stari? 

Podczas pobytu w Kastel Stari i okolicznych miejscowościach z przyjemnością odkrywaliśmy smaki regionalnej kuchni chorwackiej. Codziennie odwiedzaliśmy urokliwe restauracje i kawiarnie, delektując się lokalnymi specjałami. Na pyszną kawkę można tutaj liczyć właściwie co rusz. 

Szczególnie rozsmakowaliśmy się w świeżych rybach i owocach morza, które są wizytówką chorwackiej kuchni. Chorwaci potrafią świetnie grillować, dlatego sami próbowaliśmy od nich podpatrzeć co nieco. 🙂 Sposoby na pyszną rybę z grilla testowaliśmy od razu po powrocie. 

Informacje odnośnie poszukiwania noclegu w Chorwacji oraz okolicznych atrakcji znajdziecie się tym wpisie o miejscowości Kastel Srafilic. Jeśli planujecie wyjazd do Chorwacji z dziećmi, gorąco polecamy Wam nasz przewodnik „Chorwacja z dziećmi – praktyczny poradnik na niezapomniane wakacje„. Jest to kompletny zbiór wskazówek i informacji dla rodzin, który powstał w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia z pobytów w tym pięknym kraju. W przewodniku znajdziecie sprawdzone porady na temat podróżowania po Chorwacji z dziećmi m.in. gdzie jechać, co zwiedzać, gdzie zjeść i spać. To niezbędnik, który pomoże Wam zaplanować i zrealizować udane wakacje z pociechami w jednym z najpiękniejszych zakątków Europy. 

udostępnij ten post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostańmy Przyjaciółmi