Jaki Termos w Góry – Ranking 2024

termos w góry ranking

Wraz z rosnącą wysokością temperatura powietrza zaczyna spadać, dlatego niezbędnym wyposażeniem każdego amatora wspinaczki czy wędrówki górskiej powinien być termos na gorące napoje. Dobry termos w góry pozwala raczyć się ciepłą kawą czy herbatą, która rozgrzeje ciało i pomoże odzyskać siły.

Jeśli szukasz termosu odpowiedniego na szlak, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem. Przygotowaliśmy ranking termosów w góry wraz z krótkimi opisami i najważniejszymi cechami. Poszukamy odpowiedzi na pytanie: jaki termos w góry wybrać? Dzięki temu szybciej i łatwiej wybierzesz właściwy dla siebie model.

Ranking – Nasz Wybór 6 Najlepszych Termosów w góry

Termos Thermos Mountain FFX 0,9 l

termos w góry mountain ffxTermos w góry przeznaczony do warunków ekstremalnych, ale nie tylko. Bardzo lekki (tylko 360 g) o kompaktowych wymiarach, nie obciąża nadmiernie plecaka. Posiada wyjątkowo wysokie właściwości izolacyjne. Po 6h temperatura napoju wciąż wynosi 80 stopni. Przechowywana w nim kawa czy herbata może być gorąca nawet po 24h. Wąskie ujście ogranicza chłodzenie napoju, a specjalna podwójna nakrętka jest łatwa do otwarcia i zamknięcia. Wystarczy tylko lekko przekręcić ją o pół obrotu.

Termos wykonano ze stali nierdzewnej, dlatego jest on bardzo odporny na uszkodzenia, a w razie upadku silikonowa ochrona amortyzuje uderzenie. Na obudowie znajduje się specjalny krążek antypoślizgowy, ułatwiający otwieranie termosu w rękawicach. Pojemność 900 ml zapewni dostęp do ciepłej herbaty lub kawy na szlaku dla jednej, lub dwóch osób. To optymalna pojemność, która wielu osobom w górach sprawdza się najlepiej.

Termos Fjord Nansen Honer 0,7 l

termos w góry fjord nansenProdukty Fjord Nansen inspirowane są wielkimi podróżami. Wyróżniają się funkcjonalnością i niezawodnością, dlatego sami często wracamy do naszych ulubionych modeli tej marki. Jednym z nich jest właśnie termos o pojemności 0,7l z tradycyjnym, zakręcanym korkiem, ale i delikatnym unowocześnieniem. Zapewnia doskonałą szczelność i długie utrzymywanie temperatury napoju. Aby otworzyć pojemnik, wystarczy lekko odkręcić korek, a następnie przechylić termos. To rozwiązanie znacząco wydłuża czas utrzymywania gorącej kawy czy herbaty.

Termos wykonany jest ze stali nierdzewnej z podwójną ścianką, a jego powierzchnię pokryto antypoślizgowym materiałem gwarantującym pewny chwyt. Zakrętka dołączona do zestawu służy jako kubek do picia. Ze względu na prostą konstrukcję termos w góry Fjord Nansen jest łatwy w czyszczeniu.

Termos Rockland 1000440-1000ML-CZ 1 l

termos w góry rocklandTermos, który sprawdzi się na co dzień, ale i na górskich szlakach. To klasyczny pojemnik termiczny na kawę, herbatę lub inny ulubiony napój. Z powodzeniem utrzyma także niską temperaturę w upalne dni. Wyróżnia go smukły i zgrabny kształt. Dzięki pojemności 1l zapewni dostęp do gorącego napoju w czasie długiej wędrówki. Wyprodukowany ze stali nierdzewnej w technologii próżniowej.

Dzięki antypoślizgowym ściankom ułatwia pewny chwyt mokrymi dłońmi lub w rękawiczkach. Klasyczny korek gwarantuje bezawaryjność, ale i łatwe czyszczenie we wszystkich zakamarkach. Termos wykonano z bezpiecznych dla zdrowia materiałów pozbawionych BPA. Termos waży 546g dlatego jest to element ekwipunku o dość znaczącej wadze. 

Termos Termite WARHEAD 0,5 l

termos w góry warhead termiteTermos o pojemności 0,5l stworzony przez markę Termite wybieraną przez amatorów górskich wycieczek oraz profesjonalistów. Dzięki niewielkim wymiarom i niskiej wadze (370 g) nie zajmie wiele miejsca w plecaku. Ze względu na pojemność przeznaczony jest na krótsze wycieczki. Wyposażony w korek z systemem One-Twist umożliwiający łatwe i szybkie otwieranie. Wysokiej jakości stal nierdzewna oraz niezawodna konstrukcja zapewniają wysokie parametry izolacji i trwałość termosu przez długi czas. Dzięki niemu możesz cieszyć się ciepłą herbatą lub kawą nawet po 12h w terenie.

Zewnętrzne ścianki pokryto trwałym antykorozyjnym pokryciem, które zwiększa przyczepność. Materiały wykorzystane do produkcji są wolne od szkodliwego dla zdrowia Bisfenolu A, ftalanów ołowiu i innych szkodliwych substancji. Dodatkowo termos został wykonany przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu, przez co jest on przyjazny dla środowiska.

Termos Primus Vacuum 0,75 l

termos w góry primusSzwedzka firma Primus słynie ze swoich wysokiej jakości termosów. Mamy do niej sentyment dlatego na wycieczki górskie często zabieramy ze sobą jeden z naszych ulubionych pojemników termicznych w ładnym, czerwonym kolorze. Termos Vacuum Bottle o pojemności 0,75l powstał z wysokogatunkowej stali nierdzewnej z wykorzystaniem systemu podwójnych ścianek. Dzięki temu bardzo długo trzyma temperaturę cieczy gorącej i zimnej.

Pomalowane proszkowo ścianki zapewniają pewny chwyt nawet gdy mamy na sobie rękawiczki. Niewielka waga to kolejna zaleta tego modelu, ponieważ zabierając go w góry, nie dociążymy nadmiernie plecaka. Tradycyjne zamknięcie gwarantuje długą żywotność. Zakrętka termosu dobrze sprawdza się jako kubek do picia. Termos o pojemności 0,75l naszym zdaniem zapewni dostęp do gorącego napoju w trakcie wycieczki dla dwóch osób. 

Termos Casno Mayon 1,8 l

termos w góry casnoModel Casno to bardzo pojemny i klasyczny termos, dlatego świetnie nadaje się na wyprawy górskie w większym gronie. Wykonano go z wysokiej jakości stali nierdzewnej typu 304. Wraz z technologią podwójnych ścianek utrzymuje temperaturę powyżej 60 stopni przez minimum 24 godziny. Automatyczny korek pozwala nalewać kawę lub herbatę, bez całkowitego odkręcania termosu co minimalizuje straty ciepła i pozwala na wygodny dostęp do zawartości. Demontaż wszystkich elementów umożliwia dokładne umycie każdego zakamarka.

Standardowo nakrętka termosu pełni rolę kubka, ale przy takiej pojemności przydałby się dodatkowo drugi egzemplarz w zestawie. Solidny uchwyt ułatwia bezpieczne nalewanie napoju bez ryzyka jego rozchlapania lub wyślizgnięcia się pojemnika z dłoni. Wraz z termosem otrzymasz regulowany i odpinany pasek, który przydaje się do wygodnego przenoszenia tego dużego termosu. 

Jak wybrać Termos turystyczny w góry?

Pojemność Termosu – jaka sprawdzi się na szlaku?

Jaka pojemność termosu jest odpowiednia w góry? Lepiej wybrać kubek termiczny o pojemności 0,5l czy termos 1l? Do wyboru mamy kilka wariantów, a wybór konkretnego modelu zależy od Twoich potrzeb. Jeśli najczęściej wędrujesz w towarzystwie, wybierz większy termos najlepiej taki wyposażony w dwa kubki. Weź również pod uwagę pojemność plecaka i to czy jesteś w stanie dźwigać cięższy bagaż. Pomyśl także o tym, że napoje szybciej tracą ciepło w mały termosach. Większe termosy z reguły mogą pochwalić się dłuższym czasem utrzymywania ciepła, niż ich małe odpowiedniki. Ze swojej strony szczególnie na krótsze wyprawy polecamy również termos obiadowy, który pomieści np. ulubione danie jednogarnkowe.

Materiał wykonania – wybierz odpowiedni

Tradycyjne termosy były wykonane ze szkła. Dobrze trzymały ciepło, ale ich minusem była spora waga i podatność na uszkodzenia. Nie były także zbyt odporne na wstrząsy. Z kolei w przypadku termosów z tworzyw sztucznych jest inaczej. Są one lekkie, ale nie zapewniają tak dobrej izolacji. Przechowywane w nich napoje szybciej tracą ciepło. Obecnie większość termosów powstaje ze stali nierdzewnej, co gwarantuje ich wytrzymałość i lepsze właściwości termiczne. Aby ograniczyć utratę ciepła, opracowywano technologię próżniową. Ta radzi sobie doskonale w roli izolatora.

Dobrej jakości termos to naczynie, które można łatwo wyczyścić wewnątrz, dlatego tak ważna w tym przypadku jest solidna stal nierdzewna. Zaletą stali nierdzewnej jest także to, że nie pochłania ona zapachów. Dzięki temu w termosie możemy czasami przechowywać kawę a czasami herbatę, bez utraty dobrego smaku napoju. Dlatego nasza odpowiedź na pytanie, jaki termos: szklany czy stalowy sprawdzi się w górach, jest zdecydowana. Na szlaki najlepiej zabierać ze sobą termosy stalowe. Pamiętaj również o jakości pozostałych materiałów. Termosy posiadają także elementy wykonane z tworzyw sztucznych, a te nie powinny zawierać potencjalnie szkodliwych dla zdrowia składników.

Szczelność i Zamknięcie Termosu – bez tego ani rusz

Dobry termos w góry powinien długo trzymać ciepło, dlatego musi być całkowicie szczelny nawet wtedy gdy nie znajduje się w pozycji z otworem u góry. Nie może być tutaj mowy o przeciekaniu zawartości. Tutaj dużą rolę odgrywa korek. Szczelne zamknięcie to również lepsze parametry termiczne. W sklepach dostępne są termosy turystyczne z korkiem tradycyjnym wyposażonym w uszczelkę. Cechują się one prostą konstrukcją, dlatego łatwo utrzymać je w czystości. Przez otwór ucieka dużo ciepła, dlatego niektóre z nich pozwalają na częściowe odkręcenie i nalanie napoju, co znacząco minimalizuje straty ciepła.

Do wyboru mamy także korki automatyczne. Te z kolei posiadają na środku niewielki guzik, który wystarczy jedynie nacisnąć, by wydobyć z termosu ulubiony napój. Niewielki guzik otwiera zawór, a przez maleńki otwór ciepło ucieka znacznie wolniej. Zdarza się jednak, że takie korki szybciej ulegają awarii. Są także nieco trudniejsze w czyszczeniu, ponieważ ciężko dokładnie umyć ich zakamarki.

Zastanawiasz się, jaki korek będzie dla Ciebie lepszy? Naszym zdaniem w dalekie wyprawy górskie lepiej postawić na tradycyjny, odkręcany korek. W trudnych warunkach dostęp do gorącego napoju to bardzo istotna sprawa dlatego nie może tu być mowy o żadnej awarii. Przykładowo marka termosów Esbit oferuje modele z dwoma korkami do wyboru, dlatego kupując tylko jeden pojemnik termiczny, zostawiasz sobie możliwość wyboru w zależności od potrzeb.

Utrzymywanie temperatury – sprawdź najważniejsze parametry

Długość utrzymywania temperatury napoju, czyli właściwości termiczne to jeden z kluczowych parametrów w przypadku termosu w góry. Producenci w opisach produktów zawsze umieszczają informację o tym, jak długo dany model zachowa pierwotną temperaturę kawy czy herbaty. Wiele tutaj zależy od temperatury panującej w górach, ale nawet taką informację możemy znaleźć w opisach dobrej jakości produktów uznanych firm. Niektórzy producenci przeprowadzają wiele testów termicznych, którymi dzielą się z użytkownikami.

Wysokiej jakości termos nawet po upływie 12h dostarczy nam gorący napój nawet wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Jest to możliwe głównie za sprawą próżni, która powstaje dzięki technologii podwójnych ścianek. Jeśli szukasz termosu bardzo długo utrzymującego ciepło, weź również pod uwagę pojemność. Większe termosy np. 1l dłużej utrzymują ciepło niż mniejsze modele szczególnie wtedy jeśli zostaną wypełnione napojem po same brzegi. W celu podniesienia sprawności cieplnej dobrze jest przelać termos wrzątkiem jeszcze przed napełnieniem go kawą czy herbatą. 

Podsumowanie – Nasz Wybór

Jak wybrać właściwy dla siebie model? Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaki termos w góry wybrać, mamy nadzieję, że nasze podsumowanie pomoże Ci podjąć decyzję. Na przestrzeni ostatnich lat przetestowaliśmy wiele termosów różnych marek. Mamy świadomość, że pojemność to bardzo indywidualna kwestia, która zależy m.in. od tego czy podróżujemy sami, w towarzystwie drugiej osoby, czy z dzieckiem. 

Biorąc jednak pod uwagę jakość wykonania naszym faworytem outdoorowym na dłuższe, górskie wyprawy jest model Thermos Mountain FFX o pojemności 0,9l. Przekonuje nas również jego podwójna nakrętka, która pozwala minimalizować straty ciepła przy nalewaniu, a jednocześnie jest łatwa w czyszczeniu. Na uznanie zasługuje również bardzo niska waga termosu oraz jego kompaktowe wykonanie pomimo większej pojemności. Termos jest lżejszy od swoich konkurentów i dłużej trzyma ciepło. Dużym plusem są także solidne i bezpieczne materiały wykonania. Jeśli lubisz proste i klasyczne rozwiązania możesz rozważyć również wybór termosu Fjord Nansen Honer o pojemności 0,7l, który sprawdzi się szczególnie podczas wędrówek w pojedynkę.  

udostępnij ten post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostańmy Przyjaciółmi