Jest zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników nocowania pod gołym niebem. Pandemia spowodowała, że coraz więcej osób wyjeżdża na swoje wakacje pod namiot. Są osoby bardzo zadowolone i też takie, które mówią że nigdy więcej nie wybiorą się na kemping. Aby wyjazd pod namiot się udał trzeba pamiętać o paru istotnych kwestiach. Warto się dobrze do niego przygotować i zabrać ze sobą niezbędne rzeczy, aby uniknąć stresu.
Co zabrać ze sobą pod namiot
W tym artykule dowiesz się co zabrać ze sobą pod namiot. Zwrócę uwagę na rzeczy „must have” ale też takie, które mogą umilić Ci wakacje pod gołym niebem. My podróżujemy z prawie trzylatkiem i psem collie. Także możesz się zainspirować listą, gdy chcesz jechać pod namiot z dzieckiem czy psem.
Zacznijmy od najważniejszej rzeczy czyli waszego tymczasowego domku czyli namiotu.
Jaki namiot?
Oto jest pytanie. Aby ułatwić Tobie wybór tego najlepszego napisaliśmy osobny artykuł, w którym dowiesz się jak wybrać namiot, na co zwracać uwagę i ranking najlepszych namiotów 4 osobowych.
My dla naszej czwórki: Ja, Andrzej, Albercik i Cezar- owczarek collie wybraliśmy namiot Arpenaz 5.2 firmy decathlon. Na nasze potrzeby jeśli chodzi o wielkość świetnie się sprawdza. Za pierwszym razem rozbicie namiotu było bardzo zabawne, ale za drugim razem już gładko poszło.
Planując wyjazd sprawdzaj koniecznie prognozę pogody. Rozbijanie namiotu w ulewie nie jest niczym fajnym.
Oprócz namiotu stawiamy również pawilon ogrodowy, aby mieć strefę chillout i jeść nie martwiąc się, że coś z drzewa spadnie do posiłku. Oczywiście to rozwiązanie jest opcjonalne.
Na czym spać? Jakiej izolacji użyć?
Gdy jest ciepło w nocy wystarczy, że jest wygodnie, ale pamiętaj, że w Polsce nawet w lipcu czy sierpniu noce bywają zimne. I gdy jest 8-10 stopni w nocy warto pomyśleć o dodatkowej izolacji od podłoża.
My śpimy na zwykłym materacu 140 cm firmy intex. I co do komfortu to średnio. Jeśli śpimy na boku, zarówno ja jak i Andrzej czujemy się połamani. Śpimy w trójkę, bo mamy taki rytuał w usypianiu naszego Albercika. Wiemy, że niedługo wyrośnie i będzie chciał spać sam, dlatego korzystamy z tego czasu, kiedy on jeszcze chce spać z nami.
Oprócz dmuchanych materacy są też maty samopompujące, lub karimaty. Komfort snu jest bardzo istotny. Dlatego warto rozważyć różne opcje. Gdy my wybieramy się pod namiot zabieramy ze sobą matę piankową, którą kupiliśmy dla Albercika gdy był mały. W ciągu dnia bawi się na niej zamiast koca, a wieczorem wkładamy ją pod materac, aby była dodatkowa izolacja od podłoża.
Aby komfort snu był dobry pamiętaj o poduszce, my wozimy jaśki 40×40 ale jeśli chcesz zyskać na miejscu rozważ dmuchaną poduszkę lub poduszkę turystyczną.
Śpiwór dobierz do temperatur, które będą w nocy. Nasz jeden ze śpiworów jest z decathlonu, w specyfikacji jest, że nadaje się do spania w 10 stopniach. Dla mnie osobiściem gdy było 10 stopni było za zimno. Dlatego odpowiedni śpiwór to taki must have po namiocie 😉 Oprócz śpiworów zabieramy ze sobą koce. Które wieczorem służą nam do okrycia, a w nocy jeśli jest za zimno stanowią kolejną warstwę do ogrzania.
Następnym razem myślę, że skuszę się i weźmiemy ze sobą kołdry 😀 Gdy w zeszłym roku spaliśmy na próbę w ogrodzie moich rodziców z półtora rocznym Albercikiem używaliśmy kołder. I powiem wam, że wrażenie jakby było luksusowo:D
Warto zaopatrzeć się w koc piknikowy, ponieważ możecie go położyć czy na piasku czy na trawie. Zazwyczaj od spodu mają folie dzięki której koc się tak nie brudzi.
Oświetlenie.
„Ciemność. Widzę ciemność” kto oglądał „Seksmisje” wie o czym mówię.
Dlatego pamiętaj aby zabrać na biwak latarkę czołową. Jest super wygodna, gdy jest już ciemno i chcesz się udać do Wc, albo po prostu czegoś poszukać w namiocie. W razie co masz zapewne w smartfonie latarkę, więc problem z filmu raczej Cię nie dotyczy ;). W naszym ekwipunku na pewno brakuje latarki lekkiej, którą można zawiesić w namiocie, albo w naszym ogrodowym pawilonie.
Wybierając się na biwak bardzo ładnie wyglądają lampki ozdobne. Coraz więcej takich opcji widzimy u innych wczasowiczów. I też musimy pomyśleć o takiej atrakcji.
Sprzęt kuchenny.
Zaplanowane posiłki i rozpisane produkty co faktycznie potrzeba, szczególnie gdy lodówka jest mała jest bardzo ważne. Dlatego też przygotowuję dla Was eBooka, w którym każdy dzień będzie rozpisany na posiłki. Do tego otrzymacie listę produktów do przygotowania i cenne wskazówki jak zaplanować pożywienie, co przygotować wcześniej, aby móc fajnie zjeść na kempingu. Daj znać w komentarzu, czy chciałbyś/chciałabyś taki ebook?
Co my zabraliśmy pod namiot z akcesoriów kuchennych znajdziesz na poniższej liście:
- kuchenka turystyczna
- kartusze (wkłady gazowe)
- talerzyki i miseczki ( w naszym przypadku dziecięce z Ikea)
- sztućce
- kubki / kubek termiczny / termos
- dwa garnki + 1 pokrywka (znacznie szybciej zagotujecie wodę)
- patelnia
- łyżka drewniana
- deska do krojenia
- knypek/nożyk
- duży nóż
- czajnik 0,5l
- miski w 4 rozmiarach z pokrywkami
- miska dzięki której przeniesiesz stertę brudnych naczyń do zmywaka, który często jest daleko od Twojego miejsca
- lodówka
Planując wyjazd pod namiot pamiętaj aby zabrać składany stolik i krzesła.
Co zabrać pod namiot gdy jedziesz z dzieckiem?
Samo to, że jedziecie pod namiot i będziecie w nim spać jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Warto zabrać jego ulubione zabawki. Nasz synek uwielbia pojazdy, dlatego spakował ich najwięcej. Wziął również puzzle które na rysunku mają rysunek z drogą. Wzięliśmy książeczki bo zawsze czytamy przed snem.
Oczywiście nie zapomnij o akcesoriach na plażę. Tutaj przeróżne koła dmuchane, pontony, piłki są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Również foremki, wiaderka łopatki a nawet łopaty świetnie się sprawdzają przy budowie fos nad wodą. Jeśli Twoje dziecko ma ulubioną maskotkę, też pamiętaj, aby zabrać ze sobą. Pamiętaj, że potrzeby Twojego malucha są na równi ważne co Twoje 🙂
Lista rzeczy co warto zabrać jadąc pod namiot z psem.
Jest kilka istotnych rzeczy, które musisz zabrać wybierając się na kemping z psem.
Pamiętaj, aby pies był zaszczepiony przede wszystkim przeciwko wściekliźnie. To Twój obowiązek raz do roku pies musi być zaszczepiony. Weź ze sobą książeczkę zdrowia psa.
Weź karmę dla psa, miski na wodę i samą karmę. Smycz najlepiej krótką na spacer i linkę/taśmę treningową, gdy chcesz mu dać trochę kontrolowanej wolności. W regulaminach kempingów jest napisane, aby psy nie biegały samopas. Co zrozumiałe, ja mając psa nie chciałabym aby jakiś inny pies latał koło mnie szczególnie, że mamy małe dziecko.
Sprzęt do wyciągania kleszczy, warto wcześniej podać psu preparat przeciwko kleszczom. My próbowaliśmy różnych form, ze względu na długą sierść sprawdzają nam się tylko tabletki, które podajemy 1 na kilka miesięcy.
Worki na kupę! Rzecz ważna, a nawet bardzo ważna. Bądź odpowiedzialnym opiekunem. Nikt z nas nie lubi wdepnąć w kupę prawda? Nasz pies na kempingu je zdecydowanie więcej i też więcej razy się załatwia 😉 Warto wziąć większą ilość zarówno karmy jak i woreczków. Szczególnie pamiętaj o karmie, w mniejszych miejscowościach trafić na karmę którą stosujesz dla psa w małych opakowaniach bywa czasem niemożliwe.
Obroża i szelki, jeśli nie przewozisz go w boxie. Dodatkowo ja lubię czesać naszego Cezarka więc zabieram ze sobą szczotkę i kaganiec.
Kosmetyki, apteczka co się przyda?
Wybierając się pod namiot warto wyposażyć się w apteczkę. Oprócz leków, które przyjmujesz codziennie warto mieć krem do opalania najlepiej spf 50, penthanol w razie poparzeń słonecznych. Octanisept do odkarzenia i plastry. Penseta i igła w razie wbitych drzazg. Sprzęt do wyjęcia kleszczy np. lasso czy kleszczołapki. Spray na kleszcze odpowiedni do wieku. Pamiętaj, że nie wszystkie preparaty można stosować dla maluchów.
U nas bardzo pomocne są chusteczki nawilżane zarówno dla dziecka jak dla dorosłych. Papier toaletowy chociaż jedną rolkę warto mieć. Środki do pryskania przeciwko komarom. Oprócz tego warto mieć paracetamol i nurofem/ibuprofen odpowiedni dla wieku Twoich dzieci i wersje dla dorosłych również. Może coś na gardło. Ja dodatkowo biorę małą lodówkę rowerową w której chowam wszystkie leki. Dzięki temu nie martwię się, że nagrzeją mi się w namiocie.
Pozostały sprzęt równie ważny
Przedłużacz, my mamy bębnowy. Pamiętaj, że zwykły przedłużacz, który używasz do kosiarki się zazwyczaj nie nadaje. Przedłużacz musi być trzy żyłowy klasy minimum IP44. Co to to IP44? To klasa szczelności.
My wzięliśmy półki do zawieszenia, stojak i wieszaki (na filmiku możecie zobaczyć jak to wygląda) i jak dużo miejsca dzięki temu zyskaliśmy. Jeśli macie box dachowy, nie będzie problemu ze spakowaniem stojaka. Bo jest on lekki. Jeśli lubisz wędrówki z plecakiem warto zabrać pod namiot dwa rozmiary plecaków. Jeden większy, a drugi mniejszy.
Na ten wyjazd zaopatrzyliśmy się w odpowiedni bagażnik rowerowy. Dla nas był to strzał w 10 dzięki temu mogliśmy rowerem skoczyć do sklepu po drobne rzeczy. Mój mąż zawsze ma przy sobie scyzoryk, i faktycznie często się przydaje. Szczególnie, gdy biwakujemy w plenerze. Jeśli chcecie zrobić sobie miły nastrój można wziąć ze sobą świeczkę i zapalniczkę. Zapałki przydadzą się też do ogniska. Oprócz ładowarek możesz zabrać powerbank, jest wygodny szczególnie jak w nocy chcesz skorzystać z telefonu i musisz go podładować.
Przy pakowaniu zaplanuj świadomie swoje bagaże, zbyt dużo rzeczy pod namiotem, może być mało komfortowe. Aby ułatwić Tobie spakowanie się na wyjazd przygotowałam dla Ciebie niespodziankę na końcu tego artykułu.
Jak się spakować?
No właśnie to jest ważne pytanie. Jeden Pan na naszym tiktoku (termos24.pl), którego pozdrawiam;) napisał: ” nie mam nic do takich wakacji, ale jaki trzeba mieć transport, żeby wszystko zabrać. To jak mała przeprowadzka” 😀 i faktycznie coś w tym jest. Pamiętaj im większy namiot tym większa jego waga i gabaryty. To samo ze stolikiem i innymi rzeczami.
Na pewno z mojej perspektywy nadal zabieram za dużo ubrań, ale z tym nigdy nie wiadomo jak będzie. Czasem dziecku zmieniam 3 koszulki dziennie, a czasem jedna daje radę na dwa dni.
My mam samochód kombi, który dużo zmieści. Ale jechał z nami pies-nie mały, bo owczarek collie dlatego wiedzieliśmy, że na ten wyjazd będzie potrzebny box dachowy. Przetestowaliśmy box dachowy Taurus Xtreme II 450, który ma wymiary: 195x78x38 i ładowność do 50kg. Jeśli jesteś ciekaw naszej recenzji tego boxu zapraszam Cię do tego wpisu.
Przed wypożyczeniem czy kupnem boxu dachowego mogę podpowiedzieć od siebie, aby się zastanowić, co chcecie w nim przewozić.
My do tego boxu włożyliśmy 3 torby sportowe z ubraniami, stojak składany na ubrania (tylko dzięki boxowi mogliśmy je zapakować, a tj świetny patent aby zyskać miejsce i dobrze zorganizować przestrzeń w przedsionku. Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda taki stojak z półkami i wieszakami możesz obejrzeć film.
Oprócz tego weszły tam śpiwory 3 sztuki, wiosła, siatka butów, plandeka pod namiot i jakieś siatki na górę z rzeczami co zostało do spakowania.
Nagrałam filmik jak wygląda nasz spakowany box samochodowy, a poniżej zdjęcia boxu. Mówią, że im mniej rzeczy tym lepiej, ja się cały czas tego uczę:D i mi bliżej do tych osób co wolą mieć niż nie mieć 😉
Udanych wakacji pod namiotem, mam nadzieję, że ten wpis pomoże Tobie w zaplanowaniu magicznych wakacji pod namiotem. W komentarzu daj znać, jakie 3 rzeczy są dla Ciebie najważniejsze pod namiotem. Nie licząc namiotu, materaca i śpiworu, bo to oczywista oczywistość ;D
Lista pDF do pobrania
Pamiętaj, że masz możliwość pobrania przygotowanej specjalnie dla Ciebie listy pdf „co zabrać pod namiot” pobieraj i korzystaj 🙂 Kliknij