Ranking kuchenek turystycznych na kartusze

ranking kuchenek turystycznyh gazowych

Lubimy spędzać wolny czas w naturze, dlatego często wyjeżdżamy pod namiot i wędrujemy po szlakach. Będąc na takim kilkudniowym wypadzie przygotowujemy szybkie posiłki na ciepło, a do tego potrzebna jest oczywiście kuchenka turystyczna. Jakiś czas temu byliśmy na etapie poszukiwań najlepszego dla nas modelu. Przeanalizowaliśmy sporo ofert i wybraliśmy kuchenkę, która sprawdza nam się bez zarzutu.

W tym tekście podzielimy się naszymi spostrzeżeniami odnośnie tego sprzętu, które mamy nadzieję pomogą Wam dokonać udanego zakupu. Opowiemy również, jakie parametry są naszym zdaniem istotne i na jaką kuchenkę gazową się zdecydowaliśmy.

Najlepsze kuchenki turystyczne na kartusze

Ranking kuchenek turystycznych 2024

Kuchenka turystyczna Campingaz 1-palnikowa Bistro Plus

kuchenka campingaz bistro plusPierwszą kuchenką, którą chcielibyśmy przedstawić jest solidny model jednopalnikowy Bistro Plus. To niewielka kuchenka ważąca 1,6 kg (bez kartusza) i wymiarach 34×28,13 cm. Ma moc wynoszącą 2200W, dzięki czemu doprowadza do wrzenia 1l wody w czasie około 6 minut (niezły wynik). Jest kompatybilna z kartuszami CP250, które można zakupić za około 20 zł za sztukę.

Czas działania na jednym kartuszu wynosi około 1h 20 minut przy pełnej mocy grzania. Aby uruchomić kuchenkę nie potrzeba zapałek ani zapalniczki, ponieważ kuchenka posiada automatyczny zapalnik. Wygodę i bezpieczeństwo użytkowania zapewnia także regulacja płomienia, stabilne nóżki, system automatycznego odłączenia dopływu gazu w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz kartusza oraz osłonka chroniąca palnik przed wiatrem. Do zestawu dołączona jest dobrej jakości walizka transportowa.

Plusy

 • Jakość wykonania
 • Solidna walizka
 • Moc palnika

Minusy

 • Wysoka cena dedykowanych kartuszy

Kuchenka turystyczna Alpen Camping 1-palnikowa Bavaria

kuchenka gazowa turystyczna alpen campingKolejny producent dobrej jakości wyposażenia biwakowego czyli Alpen Camping i jego kuchenka jednopalnikowa Bavaria. Model o mocy 2300 W gotuje 1l wody już w 5 min, co na tle konkurentów wypada bardzo dobrze. Można powiedzieć, że urządzenie jest dość lekkie, ponieważ bez kartuszy waży 1,9 kg. Zestaw zawiera redukcję do podłączenia kuchenki do butli gazowej (w razie potrzeby) oraz walizkę transportową. Obudowa walizki jest dość solidna jednak jej zamknięcie prezentuje słabą jakość. Płomień kuchenki można dowolnie regulować, a jego rozpalenie odbywa się za pomocą automatycznego zapalnika.

Zaletą tego modelu jest także osłonka palnika. Kuchenka nie ma ostrych krawędzi, co niestety czasami można przeczytać w opiniach na temat innych modeli. Kartusze zakupimy już za około 7 zł, a praca na jednym naboju wynosi około 90 minut, dlatego gotowanie na tej kuchence jest ekonomiczne. Zdecydowaliśmy się na zakup właśnie tego urządzenia ze względu na wydajność butli, niską cenę kartuszy i solidne wykonanie. Na tą decyzję miała również wpływ cena zestawu ponieważ do kompletu otrzymaliśmy aż 4 zapasowe naboje.

Plusy

 • Wydajna praca
 • Szybkość podgrzewania
 • Niska cena kartuszy

Minusy

 • Słabej jakości zamknięcie

Kuchenka turystyczna Campingaz 2-palnikowa

kuchenka campingaz 2 palinkowaPoszukując odpowiedniej kuchenki braliśmy pod uwagę również modele na dwa palniki. Urządzenie firmy Campingaz umożliwia gotowanie na dwa garnki, dzięki czemu szybciej przygotujemy chociażby danie z makaronem lub inną potrawę gdzie potrzebne są dwa osobne naczynia. Kuchenka jest oczywiście o wiele większa od modelu jednopalnikowego i mierzy 49x34x48 cm. Oba palniki oferują moc wynoszącą 2000W, dlatego czas doprowadzenia do wrzenia wynosi dość sporo bo około 6,5 minuty.

Pomimo większych wymiarów ta kuchenka turystyczna nie waży zbyt wiele (1,5 kg bez kartusza). Jest kompatybilna z kartuszami CV470+, które można zakupić w cenie około 35 zł za sztukę. Czas działania na jednym naboju wynosi około 1,5 h biorąc pod uwagę pełną moc grzania. W zestawie otrzymujemy wężyk wraz z wbudowanym zaworem redukcyjnym, dzięki któremu urządzenie można podłączyć również do butli gazowej oraz materiałową torbę transportową wraz z dwiema komorami do przechowywania kartuszy. Ta kuchenka dwupalnikowa umożliwia regulację ognia jednak nie posiada niestety osłonki chroniącej przed wiatrem oraz automatycznego zapalnika.

Plusy

 • Niska waga
 • Czas działania na jednym kartuszu

Minusy

 • Brak osłonki palników
 • Materiałowa torba transportowa
 • Brak automatycznego zapalnika

Kuchenka turystyczna Happy Home 1-palnikowa BDZ-155-A MT3862

kuchenka turystyczna happy homeKuchenka marki Happy Home o mocy 2200W umożliwia szybkie gotowanie 1 l wody już w 6 minut, co jest dobrym wynikiem. Elektryczny włącznik odpala ogień bez zapałek czy zapalniczki. Urządzenie ma niewielkie wymiary, jest bardzo lekkie i waży zaledwie 1,2 kg. Wygodę użytkowania zapewnia regulowany płomień i jego osłonka od wiatru. Kartusze do tej kuchenki można nabyć za około 7 zł, a jeden nabój wystarcza na około 150 min ciągłego ognia.

Urządzenie jest stosunkowo tanie w porównaniu do konkurencyjnych modeli. Na tym zalety tego modelu się kończą. Jakość wykonania obudowy jest bardzo licha. Łatwo się wygina o co nietrudno przy transporcie, a walizka to bardzo cienki plastik, który szybko się łamie. Sprzęt jest dość popularny i tani jednak nie zdecydowaliśmy się na jego zakup głównie za względu na jakość wykonania. Poszukiwaliśmy modelu, który przetrwa długi czas, a jego użytkowanie będzie w pełni bezpieczne.

Plusy

 • Niska cena
 • Tanie kartusze
 • Niewielka waga
 • Wydajność

Minusy

 • Jakość wykonania obudowy
 • Jakość wykonania walizki transportowej

Kuchenka turystyczna Tiross 1- palnikowa TS-264

kuchenka turystyczna tirossOstatnia w naszym rankingu kuchenka marki Tiross zasilana standardowymi kartuszami 227g. Niewielki model, który waży całe 2 kg bez opakowania wyposażono w solidny, ceramiczny palnik, który zapala się za pomocą zapłonu pizorlektrycznego. Pozwala regulować płomień i zagotować 1l wody w 3 minuty co jest bardzo dobrym osiągnięciem w porównaniu do konkurentów. Zużywa średnio 120g gazu na godzinę co oznacza, że gotowanie na jednym kartuszu może trwać niecałe 2 godziny i jest dość oszczędne.

Kuchenka wraz z walizką do transportu prezentuje się estetycznie. Naszym zdaniem brakuje tutaj wyższej osłonki przed wiatrem, przez co płomień może zgasnąć przy silniejszych podmuchach. Cena urządzenia jest stosunkowo wysoka ponieważ wynosi około 180 zł.

Plusy

 • Jakość wykonania
 • Wydajność pracy

Minusy

 • Niska osłonka palnika

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać?

O tym, jaka kuchenka turystyczna będzie najlepsza dla nas wiedzieliśmy po przeanalizowaniu naszych potrzeb. Przed zakupem kuchenki zasilanej kartuszami gazowymi warto szerzej zorientować się jakie rozwiązania są dostępne na rynku. W sklepach turystycznych można znaleźć mnóstwo kuchenek jedno, dwupalnikowych o większych lub mniejszych rozmiarach. Część z nich może być także zasilana bezpośrednio z butli gazowej.

Największą zaletą turystycznych kuchenek są ich wymiary. To niewielkie i lekkie urządzenia, które bez problemu można zabrać pod namiot, ale i użyć w czasie remontu lub podczas podróży samochodowej. Trzeba pamiętać, że takie kuchenki nie za bardzo nadają się na wyprawy wysokogórskie. Nie będą działać jak należy w miejscach wysoko położonych, ponieważ są wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego i różnice temperatur. Bez problemu sprawdzą się jednak na biwaku i innych tego typu wypadach.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kuchenki?

Moc

Dobra kuchenka turystyczna gazowa musi mieć przyzwoitą moc. To właśnie od tego parametru zależy w jakim czasie zagotujemy wodę na herbatę czy podgrzejemy zupę. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wysoka moc przekłada się na zużycie gazu. Przeciętna moc kuchenki wynosi około 1600-2000W.

Waga i wymiary

Jeśli zamierzamy jedynie przewozić kuchenkę w bagażniku to jej gabaryty nie są aż tak istotne, ale w przypadku noszenia jej w plecaku już jak najbardziej tak. Na rynku dostępne są różne rodzaje kuchenek turystycznych w tym niewielkie modele, które ważą bardzo mało i dobrze sprawdzają się w czasie pieszych wędrówek. Mogą być zasilane mniejszymi lub dużymi kartuszami, które starczą nawet na kilkanaście dni gotowania.

Jakość wykonania

Kuchenki gazowe turystyczne zazwyczaj wykonuje się ze stali ale nie oznacza to, że każda z nich prezentuje jednakową jakość. Najtańsze modele mają bardzo cienką obudowę, która łatwo się wygina i nie jest zbyt odporna na korozję.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku walizek transportowych. Zdarza się, że są one bardzo nietrwałe. Liche zamknięcia lub cienkie tworzywo to ich najczęstsze problemy. Dlatego przed zakupem kuchenki warto sprawdzić również ten element. Producenci czasami oferują torby materiałowe zamiast walizki z tworzywa. Jeśli zamierzasz przewozić swoją kuchenkę pod stertą bagaży i biwakowych sprzętów -postaw na model wyposażony w etui z tworzywa sztucznego.

Przeglądając opinie innych użytkowników trafialiśmy też na informacje odnośnie ostrych krawędzi niektórych kuchenek. Najlepiej unikać takich modeli bo o zacięcie np. podczas mycia urządzenia nie trudno. Naszym zdaniem warto zainwestować nieco więcej funduszy i cieszyć się dobrej jakości sprzętem przez wiele sezonów.

Wygoda użytkowania i bezpieczeństwo

Nie każda kuchenka oferuje komplet udogodnień. Zdarzają się też przypadki wadliwego działania niektórych urządzeń, szczególnie tych z najniższej półki cenowej, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Istotne są zabezpieczenia zapobiegające przegrzaniu się sprzętu lub te blokujące dopływ gazu w razie nieprawidłowego ciśnienia w kartuszu. W wietrzne dni bardzo doceniamy, że nasza kuchenka posiada osłonkę chroniącą płomień przed podmuchami.

Do rozważenia jest także kwestia wyboru jedno lub dwupalnikowego modelu. Kuchenki jednopalnikowe mają mniejszy rozmiar i są lżejsze od tych dwupalnikowych, chociaż nie jest to regułą. Ich minusem są pewne ograniczenia w czasie przygotowywania posiłków. Posiadając taki sprzęt trzeba się pogodzić z tym, że nie podgrzejemy jednocześnie zupy i wody na herbatę. Przez to czas gotowania siłą rzeczy się wydłuży.

Jednym z istotniejszych udogodnień naszym zdaniem jest możliwość regulacji wielkości płomienia i automatyczny zapalnik piezo, który eliminuje konieczność pamiętania o zapałkach czy zapalniczce.

Koszt zakupu kartuszy

To jedna z ważniejszych dla nas kwestii tak samo jak dostępność paliwa. Chcieliśmy by kartusze do naszej kuchenki były nie tylko łatwo dostępne, ale i niezbyt drogie. Zauważyliśmy, że gaz dedykowany kuchenkom z Decathlonu jest znacznie droższy, dlatego nie zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia w tym sklepie.

Pakując się na wyjazd pod namiot (nasz ranking namiotów możecie podejrzeć tutaj) zawsze zabieramy ze sobą więcej kartuszy. W razie potrzeby pojemniki z gazem można często zakupić w przydrożnych sklepach czy na stacjach benzynowych.

Podsumowanie

Wybór turystycznej kuchenki po krótkim rozeznaniu się w temacie nie był dla nas zbyt trudny bo już na samym początku określiliśmy wymagania odnośnie tego sprzętu. Zdecydowaliśmy się na dobrą i tanią kuchenkę Alpen Camping Bavaria. Po pierwszym, intensywnym sezonie jesteśmy z niej zadowoleni. Jest wyposażona w najważniejsze funkcje i łatwa w obsłudze.

O zakupie zdecydowała głównie wydajność, koszt butli, i cena kuchenki, którą udało się zamówić wraz z 4 kartuszami w komplecie. Możliwe, że w przyszłości wyposażymy się również w kuchenkę dwupalnikową, która pozwoli nam wygodniej i szybciej przygotowywać bardziej złożone dania podczas wypadów pod namiot. Wtedy z pewnością będziemy aktualizować ten tekst o nowe doświadczenia i spostrzeżenia.

udostępnij ten post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostańmy Przyjaciółmi