Jaki box dachowy wybrać – Ranking 2024

jaki box dachowy wybrać - ranking

Zamontowanie bagażnika na dachu auta to sposób na zwiększenie przestrzeni na bagaże i wygody pasażerów w czasie podróży. Kufer dachowy sprawdzi się nie tylko w dużym SUVie, ale i w mniejszych autach typu hatchback. Jest niezastąpiony podczas rodzinnych wyjazdów czy wypadów na narty. Jaki box dachowy wybrać?

Bagażniki na dach są dostępne w wielu rozmiarach i pojemnościach. Różnią się od siebie także pod względem trwałości i komfortu użytkowania. Mogą być wykonane z lepszych lub gorszych komponentów, co wpływa na ich estetykę, ale także i cenę. Krótko mówiąc, wybór jest duży, dlatego przygotowaliśmy ranking, który mamy nadzieję, ułatwi zakup odpowiedniego bagażnika na dach. Przedstawimy modele bagażników dachowych od wiodących producentów z różnych półek cenowych. Podpowiemy co jest istotne przy wyborze bagażnika dachowego i na co zwrócić uwagę przed zakupem wybierając box dachowy.

Najlepsze bagażniki na dach samochodu

Ranking boxów dachowych

Bagażnik dachowy Thule Motion XL

Bagażnik Motion XL szwedzkiej marki Thule to box z wyższej półki. Zaletą tego modelu jest łatwy montaż typu Power Click, który zajmuje najwyżej kilka minut. Materiał, z którego powstał bagażnik to trwałe i odporne tworzywo ABS z połyskiem. Solidny materiał i aerodynamiczny kształt sprawia, że box prezentuje się estetycznie i elegancko. Dopracowana aerodynamika wpływa na mniejsze zużycie paliwa oraz niższy poziom hałasu w czasie jazdy.  

Ten długi na 195 cm bagażnik posiada przestrzeń bagażową, która zmieści kilka par nart czy desek snowboardowych. Jego pojemność wynosi 450 l. Wygodne, dwustronne otwieranie umożliwia łatwy dostęp do przewożonego bagażu. Dzięki dopracowanym siłownikom pokrywa unosi się i opada bardzo płynnie. System Slide Lock dba o bezpieczeństwo bagażu. Po zamknięciu pokrywa jest automatycznie blokowana jeszcze przed użyciem klucza, a specjalny wskaźnik informuje, czy box został prawidłowo zamknięty. Bagażnik Thule Motion XL to naszym zdaniem model do zadań specjalnych. Jeśli zamierzasz używać boxa dość często, zakładać i ściągać go regularnie, czy pokonywać wraz z nim wiele kilometrów, zdecydowanie warto wziąć ten produkt pod uwagę.

Plusy:

  • Solidne wykonanie
  • Łatwy montaż

Minusy:

  • Cena

Box dachowy Taurus Xtreme

Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest kufer dachowy polskiej marki Taurus. Model Taurus Xtreme 400 l posiada matową powierzchnię i może pomieścić do 4 par nart lub desek snowboardowych o max. długości 180 cm. Pokrywa bagażnika jest wykonana z tworzywa HDPE natomiast podłoga z odporniejszego tworzywa ABS. Trzypunktowy zamek centralny i system blokowania klucza, gdy box jest otwarty lub niewłaściwie domknięty podnosi bezpieczeństwo bagażu. Za sprawą belek dachowych schowanych w podłodze box ten w porównaniu do innych modeli tej klasy sprawia, że pojazd wraz z bagażnikiem na dachu jest niższy.

Kufer może być otwierany i zamykany tylko z jednej strony. Producent wyposażył ten model w mocowanie typu „L”, które nie jest najlepszym z możliwych sposobów montażu. Aby zainstalować box na belkach aluminiowych z rowkiem „T” konieczny będzie zakup specjalnych adapterów, które nie są dołączone do zestawu. Naszym zdaniem to model odpowiadający na potrzeby wszystkich tych, którzy z boxa zamierzają korzystać rzadziej i poszukują produktu prezentującego optymalny stosunek ceny do jakości.

Plusy

  • Dobry stosunek ceny do jakości
  • Cena

Minusy:

  • Jednostronne otwieranie
  • Konieczność zakupu adaptera w przypadku montażu na belkach aluminiowych z rowkiem „T”

Bagażnik dachowy Inter Pack Stella

Box Stella marki Inter Pack o pojemności 440 l to kolejny budżetowy produkt w naszym zestawieniu. Sprawdzi się w czasie rodzinnych, letnich lub zimowych wypadów. Montowany jest za pomocą obejm „U”. Dzięki specjalnym adapterom można przekształcić go w wygodniejszy i bardziej estetyczny system montażu.

Sporą zaletą tego modelu jest obustronny system zamykania i otwierania. Box posiada również zamek centralny oraz siłowniki sprężynowe ułatwiające wykonywanie tych czynności. Bagażnik można opisać jako prosty i uniwersalny, dlatego spełni wymagania wszystkich tych, którzy zamierzają korzystać z niego od czasu do czasu i przewozić większe bagaże w tym narty lub deski snowboardowe.

Plusy:

  • Obustronne otwieranie
  • Cena

Minusy:

  • Sposób montażu

Box dachowy Thule Force XT

Kolejna propozycja od firmy Thule o pojemności 450 l. Model wyposażony w wygodny system montażu PowerClick, który informuje nas gdy box jest odpowiednio przymocowywany. Matowa powierzchnia z niewielką fakturą jest odporna na zarysowania. Bagażnik optymalnie wykorzystuje przestrzeń, dlatego z powodzeniem zmieści różnego typu bagaże łącznie ze sprzętem zimowym o max. długości 175 cm.

Obustronne otwieranie poprawia komfort użytkowania, a autorski system LockKnob zapobiega uszkodzeniom kluczyka i ułatwia obsługę. Skrupulatnie zaprojektowany pod względem aerodynamiki, ogranicza opory powietrza, zużycie paliwa i hałas podczas jazdy. To solidnie wykonany box, który z pewnością może być inwestycją na lata.

Plusy:

  • Sposób montażu
  • Jakość wykonania

Minusy:

  • Cena

Bagażnik dachowy Taurus Easy

Jeden z bardziej kompaktowych w naszym rankingu model o pojemności 430 l może pomieścić sprzęt sportowy o długości 165 cm. Dopuszczalna ładowność w tym boxie wynosi 50 kg. Ten bagażnik jest montowany z pomocą obejm „U” i tak jak w przypadku poprzednich modeli jego montaż jest możliwy również na belkach aluminiowych „T” tylko za pomocą adaptera.

Kufer otwiera się jednostronnie i jest wyposażony w trzypunktowy zamek centralny. Tworzywo HDPE z matowym wykończeniem prezentuje się w miarę solidnie. Model Easy to naszym zdaniem propozycja dla osób, które planują korzystać z kufra od czasu do czasu podczas wyjazdów na kemping lub ferie zimowe.

Plusy

  • Cena

Minusy

  • Jednostronne otwieranie
  • Sposób montażu

Box dachowy Hapro Trivor

box dachowy hapro trivorHolenderska marka boxów to produkt premium. Proponowany bagażnik Trivor ma pojemność 440 litrów (dostępny jest jeszcze w wariancie 560l i 640l) i ładowności 75kg. Wyposażony w system otwierania dwustronnego, który ułatwia załadunek i rozładunek. O bezpieczeństwo bagaży dba m.in. trzypunktowy centralny zamek.

Oferuje łatwy i bezproblemowy montaż dzięki systemowi PremiumFit. To chroniony patentem system mocowania , dzięki któremu szybko zamontujesz box na belkach bagażnika bazowego. Wygodne pokrętło w dnie bagażnika pomaga Ci wygodnie i z odpowiednią siłą zacisnąć szczęki i zamontować go na belkach.  Przystosowany do zamocowania na belkach o szerokości 9,5 cm. Za pomocą adapterów można zamontować go również na belkach aluminiowych z rowkiem „T”. Box wykonany jest bardzo solidnie z materiałów syntetycznych ABS/PMMA, które są wytrzymałe, odporne na promieniowanie UV, zarysowania i odpowiednio sztywne.

Plusy

  • Jakość wykonania
  • System montażu

Minusy

  • Cena

Jaki box dachowy wybrać?

Poszukiwania odpowiedniego kufra warto rozpocząć od określenia naszych potrzeb, czyli tego co właściwie chcemy w nim przewozić. Rodziny z dziećmi w takiej dodatkowej przestrzeni mogą przewieźć wózek, łóżeczko turystyczne lub inne tego typu akcesoria. Jest to też dobre miejsce do zapakowania dodatkowych walizek, leżaków czy większych ubrań. Box dachowy może pomieścić także narty lub inne akcesoria sportowe, które nie miałyby szansy na przewóz wewnątrz samochodu.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie rozmiaru bagażnika do naszego samochodu. O ile do aut typu kombi czy van pasuje wiele boxów to do mniejszych modeli już niekoniecznie. Bagażnik na dachu nie powinien wystawać poza jego obrys. Odpowiednio dobrany box to taki, który jest nawet nieco krótszy o około 5-10 cm. Zbyt duży pojemnik nie tylko pogarsza widoczność w czasie jazdy, ale również negatywnie wpływa na aerodynamikę samochodu i co ważne może przeszkadzać w otwarciu bagażnika.

Bardzo ważna jest także wytrzymałość dachu auta. Nawet jeśli box pomieści 70 czy 80 kg, nie oznacza to, że taka waga będzie odpowiednia dla naszego samochodu. Parametr ten znaleźć można w książce obsługi pojazdu lub zaczerpnąć wiedzy w autoryzowanym serwisie.Decydując się na kufer dachowy, warto wiedzieć, że producenci bagażników dachowych w zdecydowanej większości przypadków zalecają poruszanie się samochodem z prędkością do 130 km/h. Zapakowany bagażnik przenosi środek ciężkości pojazdu, co ma szczególne znaczenie np. podczas wchodzenia w ostry zakręt. Umieszczony na dachu bagażnik może także spowodować, że auto będzie zachowywało się trochę inaczej w czasie hamowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze bagażnika na dach samochodu?

Pojemność i ładowność

To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru bagażnika na dach samochodu. Najmniejsze modele mieszczą około 300 l a największe nawet ponad 600 l. Pojemność około 400- 450 l to najbardziej optymalny wybór. Obok pojemności istotna jest także ładowność bagażnika na dach. Określa ona maksymalną wagę bagażu, który może znaleźć się w kufrze. Warto wiedzieć, że ładowność nie zawsze idzie w parze z pojemnością. Zdarza się, że boksy dachowe mogące udźwignąć 75 kg mają niewiele ponad 300 l i takie, które dopuszczają nośność maksymalnie 50 kg przy pojemności bagażnika ponad 400 l. Zależność ta jest uwarunkowana, chociażby materiałem, z którego wykonano bagażnik na dach, czy solidnością jego wykonania.

Sposób otwierania i zabezpieczenia

Duży wpływ na komfort użytkowania boxa ma sposób jego otwierania oraz dodatkowe systemy zabezpieczające zawartość. Najbardziej docenianym rozwiązaniem jest możliwość otwarcia bagażnika z obu stron. Dzięki temu box możemy załadowywać i rozładowywać bagażnik zarówno od strony pasażera jak i kierowcy. Zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych przedmiotów pomagają dodatkowe zaczepy i siatki, dzięki którym bagaż jest unieruchomiony podczas jazdy.

Sposób montażu

Sposobów montażu boxa samochodowego jest tyle, co producentów. Praktycznie każdy z nich używa własnego patentu, dlatego nie sposób przedstawić tutaj ich wszystkich. Systemy te można jednak podzielić na trzy główne kategorie. Warto także wspomnieć, że aby zamontować box dachowy, potrzebne są także relingi dachowe.

Uważanym za najbardziej estetyczny i jednocześnie szybki sposób instalacji bagażnika jest montaż w rowku T belek aluminiowych. Nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi i zajmuje niewiele przestrzeni wewnątrz bagażnika.

Kolejnym sposobem montażu jest ten za pomocą tzw. „łapek” sterowanych pokrętłami. Równie szybki i łatwy w obsłudze. Pasuje prawie do wszystkich bagażników bazowych z małymi wyjątkami.

Trzeci typ montażu to ten z wykorzystaniem obejm w kształcie litery „U”. Stosowany najczęściej w budżetowych kufrach dachowych. Uchwyt ten może nie być zbyt wygodnym rozwiązaniem szczególnie jeśli zamierzamy dość często demontować skrzynię. Pasuje jedynie do belek stalowych lub aluminiowych o przekroju owalu. Boxy wyposażone w taki system mocowania można dodatkowo uzupełnić w specjalny element umożliwiający instalację w rowku T belek z aluminium.

Dodatkowe udogodnienia

Wykończenie

Producenci oferują samochodowe boxy dachowe wykończone matowo lub z połyskiem. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Boxy lakierowane są zazwyczaj nieco droższe i bardziej podatne na zarysowania. Łatwiej jednak utrzymać je w czystości. Z kolei w boxach z matową powierzchnią później zobaczymy rysy ponieważ są one odporniejsze na różnego rodzaju otarcia. Ich czyszczenie może okazać się trudniejsze ze względu na chropowatą powierzchnię.

Zabezpieczenia przed kradzieżą

Słabej jakości boxy z marnym zabezpieczeniem to okazja dla złodzieja. Bezpieczeństwo ładunku to także jakość tworzywa, z którego powstał box. Cienki plastik nie będzie stanowił pewnej ochrony. Łatwo go złamać czy wygiąć. Zwykłe, pojedyncze zamki na środku pokrywy również nie są wystarczającą barierą chroniącą zawartość. Bezpieczniejszym rozwiązaniem są wielopunktowe systemy rygli z centralnymi zamkami.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie jaki kupić box dachowy zależy od kilku czynników. Poszukując bagażnika dachowego na okazjonalne wyjazdy typu ferie czy kemping warto zainteresować się takimi produktami jak Taurus Extreme, Inter Pack Stella czy Taurus Easy. To modele o dobrym stosunku ceny do jakości, które można kupić, dysponując budżetem do 1000 zł. Planując częstsze i dalsze wyjazdy godnym uwagi boxem na lata jest Thule Force XT lub Thule Motion XT. To bagażniki wykonane bardzo solidnie, wyposażone w systemy ułatwiające użytkowanie, które spełnią oczekiwania bardziej wymagających użytkowników. 

udostępnij ten post Swoim Znajomym

2 komentarze do “Jaki box dachowy wybrać – Ranking 2024”

  1. Witam, w tym rankingu nie można pomininać Inter Park Traxer znany w Europie pod nazwą Hapro, jest to bardzo dobry box w moje ocenie lepszy niż Thule i stawiła bym go na 1 miejscu, a wiem o czym mówię bo prowadzę od kilku lat Wypożyczalnia- Sprzedaż Bagażników I Boxów Dachowych SABASAN
    http://www.sabasan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostańmy Przyjaciółmi